Baner

Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy to górska warownia z XIV wieku. Najprawdopodobniej został wzniesiony przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek na miejscu wcześniejszej budowli obronnej.
Początkowo zamek był węgierską strażnicą z Polską. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski. Przez parę wieków przechodził z rąk do rąk, a własnością węgierskiego rodu Salamonów był od 1858 roku do 1945 roku.
Obecnie w zamku mieści się muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty związane z historią obiektu, komnaty Salamonów wyposażone w przedmioty z XVI - XIX wieku, salę myśliwską, izbę żupną, izbę straży. Zwiedzać również można zamkowe lochy, w których urządzono izbę tortur. Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale
o głębokości ponad 60 metrów. W obrębie zamku dolnego znajduje się część mieszkalna z pokojami gościnnymi, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. Aktualnie właścicielem zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Mieści się tu również Dom Pracy Twórczej.
Około 150 metrów od zamku mieści się zabytkowa leśniczówka zwana dawniej kasztelem. Zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie znajdują się w niej restauracja i pokoje gościnne.

Warto także obejrzeć zabytkowy drewniany Spichlerz z XVIII wieku, który został wybudowany w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. W spichlerzu mieści się stała wystawa Sztuki Ludowej Spisza, na której można podziwiać ciekawe eksponaty sztuki ludowej takie jak stroje, zegary, ceramika, meble, obrazy.