Wypady w góry
Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, proponujemy wycieczki w góry.
Góra Wdżar (767 m n.p.m.) położona jest między Pieninami i Gorcami Powstała wiele milionów lat temu i jest szczególnie interesująca z geologicznego punktu widzenia. Jest bowiem jednym z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną - andezyt, jednakże nie ma naukowych dowodów na to, że w tym miejscu znajdował się wulkan. Nieco na południe od szczytu widać niewysokie, ostrokrawędziste baszty i stoły skalne, które są typową formą wietrzenia andezytu. Na dwóch skałkach (miejsce oznaczone czerwoną farbą) znajdują się unikatowe anomalie magnetyczne. Po przyłożeniu kompasu igła wychyla się nawet do położenia odwróconego. Na stokach Wdżaru znajdują się 3 nieczynne kamieniołomy – Snozka, Tylka i Lisi Łom. Na Wdzor jak mówią górale, można również wyjechać wyciągiem krzesełkowym, który działa przez cały rok. Atrakcją krainy śpiącego wulkanu oprócz zimowych sportów jest kolejka górska Alpine Coaster, która znajduje się na południowym zboczu góry. Kolejka ma 900 metrów długości i można nią pędzić 40 km/godz. Na szczycie góry znajduje się platforma widokowa, skąd rozpościera się niesamowity widok. Góra jest też rajem dla miłośników sportów ekstremalnych. Od paru lat jest to miejsce kultowe dla paralotniarzy. Organizowane są tutaj rajdy samochodów terenowych oraz w nieczynnym kamieniołomie zawody wspinaczkowe.
Trzy Korony to najwyższy masyw górki w Pieninach. Partia szczytowa to pięć turni - Okrąglica (982 m), Płaska Skała (950 m), Nad Ogródki (940 m), Pańska Skała (920 m) i Niżnia Okrąglica (902 m). Dojście szlakami z Czorsztyna, Sromowiec i z Krościenka. Z Okrąglicy roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, który swym zasięgiem obejmuje obszar od pasma Lubania w Gorcach, przez Pieniny Spiskie, Pieniny Czorsztyńskie, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry aż po Radziejową w Beskidzie Sądeckim.
Można również odwiedzić Zamkową Górę (779 m n.p.m.), która leży w masywie Trzech Koron. Znajdują się tutaj ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257 - 1287. W pierwszej połowie XV wieku zamek zniszczyli husyci. Niegdyś istniała ścieżka prowadząca na sam szczyt Zamkowej Góry, dzisiaj niestety nie ma tam szlaku.
Sokolica (747 m n.p.m.) uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Zbudowana jest z twardych wapieni, północne stoki porasta las bukowo-jodłowy. Na szczycie można zobaczyć reliktowe sosny, najstarsza ma około 500 lat. Południowe skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310 metrową przepaść do przełomu Dunajca. Mieści się tutaj punkt widokowy na Małe Pieniny, Środkowe, Magurę Spiską, Tatry Wysokie i przełom Dunajca. Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami.
Pasmo Lubania - długość około 20 km, szerokość do 10 m, położone jest w południowo-wschodniej części Gorców, między dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy. Są tam przepiękne trasy na Lubań (1211 m), Jaworzynę (1050 m), Turkówkę (835 m), Bukowinkę (937 m), Kotelnicę (946 m), Runek Hubieński (997 m), Runek (1005 m), Marszałek (828 m). U stóp tego pasma leżą znane pienińskie miejscowości takie jak Kluszkowce, Maniowy, Grywałd, Krośnica. Od Gorczańskiego Parku Narodowego Pasmo Lubania oddzielone jest malowniczą Ochotnicą.