Atrakcje okolicy

 

Tawerna Vito jest położona nad jeziorem Czorsztyńskim, na półwyspie Stylchyn niedaleko miejscowości Czorsztyn. Aby zachęcić Państwa do wypoczynku w naszym obiekcie, przybliżymy cudowne miejsca, które trzeba zobaczyć. Opowiemy również o atrakcjach turystycznych znajdujących się w okolicy.

Drogą wodną i lądową!

Jednym z najpiękniejszych miejsc nad naszym jeziorem są Zielone Skałki, które można podziwiać, będąc na wodzie. Jest to rezerwat skał wapiennych w Pieninach Spiskich. Pasmo ma długość 2 km, a najwyższy punkt wznosi się na wysokość 616 metrów nad poziom morza. Największe ze szczytów pasma posiadają swoje nazwy – Pieronka, Rybiarka, Ślusarska Skała, Walantowa. Pomiędzy skałami występują niewielkie dolinki i miniaturowe łąki. Do zbiornika Czorsztyńskiego Zielone Skały opadają stromymi urwiskami o wysokości 80 do 100 metrów. Występują tutaj rzadkie gatunki roślin min. pluskwica europejska, kokorycz zółtawa. Niegdyś na tym obszarze istniała jedyna w Pieninach ostoja żbika. Nazwa Zielone Skałki pojawiła się już na austriackich mapach z 1822 roku, jako territorium Zelene. Teren ten, nie jest udostępniony dla turystów, ale wzdłuż granicy obszaru chronionego prowadzi droga gruntowa i szlak rowerowy.

W okolicy znajduje się słynny zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Z jednego zamku do drugiego można się dostać taksówką wodną tzw. gondolą. Zamek Dunajec w Niedzicy to górska warownia z XIV wieku. Najprawdopodobniej został wzniesiony przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Początkowo zamek był węgierską strażnicą z Polską. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski. Przez parę wieków przechodził z rąk do rąk, a własnością węgierskiego rodu Salamonów pozostał do 1945 roku (od 1858 roku).
Obecnie w zamku mieści się muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty związane z historią obiektu, komnaty Salamonów wyposażone w przedmioty z XVI - XIX wieku, salę myśliwską, izbę żupną, izbę straży. Zwiedzać również można zamkowe lochy, w których urządzono izbę tortur. Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 metrów. W obrębie zamku dolnego znajduje się część mieszkalna z pokojami gościnnymi, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. Aktualnie właścicielem zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Mieści się tu również Dom Pracy Twórczej.

Około 150 metrów od zamku mieści się zabytkowa leśniczówka zwana dawniej kasztelem. Zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie znajdują się w niej restauracja i pokoje gościnne.

Warto także obejrzeć zabytkowy drewniany „Spichlerz” z XVIII wieku, który został wybudowany w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego. W spichlerzu mieści się stała wystawa Sztuki Ludowej Spiszu, na której można podziwiać ciekawe eksponaty sztuki ludowej takie jak stroje, zegary, ceramika, meble, obrazy.


Zamek Czorsztyński, a raczej ruiny (po pożarze w 1795 roku) pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Został wzniesiony na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe. W XV wieku powstał dolny zamek i brama, na której starosta czorsztyński Jan Baranowski wzniósł wieżę, do dziś górującą nad zamkiem. W dawnych czasach obok zamku wiódł szlak kupiecki z Polski na Węgry, co miało bardzo duże znaczenie dla gospodarki naszego kraju. Podróżowali tędy min. Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski i Władysław Jagiełło. Zwiedzać można zamek średni i górny oraz Basztę Baranowskiego. Dzięki obecnemu gospodarzowi, czyli Pienińskiemu Parkowi Narodowemu zamek doczekał się intensywnych prac restauratorskich.

Na szczególną uwagę zasługuje Pieniński Park Narodowy o powierzchni 2346,16 ha. Teren parku jest udostępniony do zwiedzania, ale około 25% jego powierzchni stanowią ścisłe rezerwaty przyrody, z których najładniejszymi są Macelowa Góra, Masyw Trzech Koron, Dolina Pienińskiego Potoku. W parku wyodrębniono 12 naturalnych zbiorowisk roślinnych, między innymi murawy naskalne, laski sosnowe z niskimi, powykręcanymi starymi drzewami rosnącymi na szczytach skał.

Ciekawym sposobem zwiedzania parku jest spływ Dunajcem na tratwie flisackiej. Tradycje spływu Dunajcem sięgają 1832 roku. Spływ to przygoda z dziką przyrodą, to czas spędzony z flisakami opowiadającymi legendy i baśnie o Pieninach. Przełom Dunajca jest to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, jest pomnikiem przyrody o światowym znaczeniu. O powstaniu przełomu Dunajca krąży w okolicy dużo tajemniczych opowieści. Według nich ujście zostało utworzone przez Bolesława Chrobrego lub też dzielnego rycerza Ferkowicza, który gonił króla węży, jednak do dziś nie wiadomo, która opowieść jest prawdziwa. Wycieczka trwa około trzech godzin. Sam przełom rzeki ma 15 km długości i 36 metrów spadku rzeki. Początkowa przystań spływu Dunajcem znajduje się w Kątach. Podróż odbywa się na tratwie flisackiej złożonej z pięciu drewnianych czółen. Wyłożone są one gałązkami jedliny lub świerku i mocno ze sobą związane.

Oprócz wycieczek pieszych i żeglowania, można odbyć rejs po jeziorze statkiem. Statki wypływają z przystani znajdującej się obok zamku w Niedzicy. Stateczek Biała Dama swoją nazwę zawdzięcza legendarnej kobiecie, która niegdyś żyła na zamku w Niedzicy. W związku z tym, ze jej mąż utopił się w zamkowej studni, była bardzo nieszczęśliwą kobietą. Podobno do dziś snuje się po zamkowych komnatach. Szczególnie urokliwy jest rejs nocny Harnasiem. Otaczająca nas noc, cisza i blask płonących pochodni sprawiają, że okolica jest pełna tajemnic.


Pieszo!

Tawerna Vito sąsiaduje z Osadą Turystyczną Czorsztyn, w której można oglądać jedne z najpiękniejszych zabytków architektury góralskiej. Jest to zabytkowy kompleks domów i piwniczek pochodzących z XIX wieku. Na terenie osady znajduje się muzeum etnograficzne z zagrodą Królczyka, uliczka kamiennych piwniczek ze spichlerzykami z drewna, najstarsza chałupa z 1898 roku wraz z budynkami gospodarczymi – chlewikiem, oborą, stodołą i stajnią. Można tutaj zobaczyć zespół obiektów architektonicznych - sieczkarnię, chałupę dymną oraz uliczkę pełną malowniczych piwniczek i spichlerzyków.

Góra Wdżar (767 m n.p.m.) położona jest między Pieninami i Gorcami Powstała wiele milionów lat temu i jest szczególnie interesująca z geologicznego punktu widzenia. Jest bowiem jednym z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną – andezyt, jednakże nie ma naukowych dowodów na to, że w tym miejscu znajdował się wulkan. Nieco na południe od szczytu widać niewysokie, ostrokrawędziste baszty i stoły skalne, które są typową formą wietrzenia andezytu. Na dwóch skałkach (miejsce oznaczone czerwoną farbą) znajdują się unikatowe anomalie magnetyczne. Po przyłożeniu kompasu igła wychyla się nawet do położenia odwróconego. Na stokach Wdżaru znajdują się 3 nieczynne kamieniołomy – Snozka, Tylka i Lisi Łom. Na Wdzor jak mówią górale, można również wyjechać wyciągiem krzesełkowym, który działa przez cały rok. Atrakcją krainy śpiącego wulkanu oprócz zimowych sportów jest kolejka górska "Alpine Coaster", która znajduje się na południowym zboczu góry. Kolejka ma 900 metrów długości i można nią pędzić 40 km/godz. Na szczycie góry znajduje się platforma widokowa, skąd rozpościera się niesamowity widok. Góra jest też rajem dla miłośników sportów ekstremalnych. Od paru lat jest to miejsce kultowe dla paralotniarzy. Organizowane są tutaj rajdy samochodów terenowych oraz w nieczynnym kamieniołomie zawody wspinaczkowe.

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, proponujemy wycieczki w góry.


Trzy Korony
to najwyższy masyw górki w Pieninach. Partia szczytowa to pięć turni - Okrąglica (982 m), Płaska Skała (950 m), Nad Ogródki (940 m), Pańska Skała (920 m) i Niżnia Okrąglica (902 m). Dojście szlakami z Czorsztyna, Sromowiec i z Krościenka. Z Okrąglicy roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, który swym zasięgiem obejmuje obszar od pasma Lubania w Gorcach, przez Pieniny Spiskie, Pieniny Czorsztyńskie, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry aż po Radziejową w Beskidzie Sądeckim.

Można również odwiedzić Zamkową Górę (779 m n.p.m.), która leży w masywie Trzech Koron. Znajdują się tutaj ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287. W pierwszej połowie XV wieku zamek zniszczyli husyci. Niegdyś istniała ścieżka prowadząca na sam szczyt Zamkowej Góry, dzisiaj niestety nie ma tam szlaku.

Sokolica (747 m n.p.m.) uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Zbudowana jest z twardych wapieni, północne stoki porasta las bukowo – jodłowy. Na szczycie można zobaczyć reliktowe sosny, najstarsza ma około 500 lat. Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310 metrową przepaść do przełomu Dunajca. Mieści się tutaj punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny, Środkowe, Magurę Spiską, Tatry Wysokie. Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami.

Pasmo Lubania (długość około 20 km, szerokość do 10 m) w południowo-wschodniej części Gorców, między dolinami Ochotnicy, Dunajca i Krośnicy. Są tam przepiękne trasy na Lubań (1211 m), Jaworzynę (1050 m), Turkówkę (835 m), Bukowinkę (937 m), Kotelnicę (946 m), Runek Hubieński (997 m), Runek (1005 m), Marszałek (828 m). U stóp tego pasma leżą znane pienińskie miejscowości takie jak Kluszkowce, Maniowy, Grywałd, Krośnica. Od Gorczańskiego Parku Narodowego Pasmo Lubania oddzielone jest malowniczą Ochotnicą.

Jest jeszcze wiele wspaniałych miejsc w naszej okolicy, ale o tym musicie się Państwo sami przekonać, odwiedzając naszą tawernę i port jachtowy.
ZAPRASZAMY