Trasy rowerowe

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Polsce. Nowo wybudowana trasa wokół zbiornika wynosi ponad 23 km, a wraz z fragmentami Velo Dunajec, które ją przeplatają ma ponad 35 km. Poszczególne odcinki trasy Velo Czorsztyn jak niektórzy ją nazywają, mają swoje nazwy.

Odcinek wybudowany przez Gminę Nowy Targ:

Modrzewiowy Szlak - długość około 5 km, rozpoczyna się od miejscowości Harklowa do mostu w Dębnie.

Odcinki wybudowane przez Gminę Łapsze Niżne – strona południowa jeziora:

Biała Dama - długość około 4,6 km, rozpoczyna się od mostu w Dębnie, przez Frydman, Falsztyn do Zatoki Kosarzyska.

Polana Sosny - długość około 2 km, rozpoczyna się od Zatoki Kosarzyska do Niedzicy Zamek.

Odcinki wybudowane przez Gminę Czorsztyn – strona północna jeziora:

Zatopiona Osada - rozpoczyna się we wsi Huba i biegnie do Mizernej,

Czarna Dama - od Mizernej do Czorsztyna Nadzamcze.

 

Aby przedostać się z Czorsztyna do Niedzicy i z powrotem możemy wybrać drogę wodną lub lądową. Na tarasie Czorsztyn - Niedzica odbywają się stałe rejsy gondolami Czorsztynianka i statkami Harnaś i Halny. Wybierając drogę lądową (trasa Velo Dunajec) musimy się liczyć z dużym natężeniem ruchu, ponieważ jazda odbywa się drogą publiczną. Napotkamy tutaj również wymagający podjazd do Sromowiec Wyżnych.

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego to dwie zróżnicowane trasy. Odcinek po stronie północnej zbiornika biegnie przeważnie tuż nad brzegiem jeziora i jest łatwiejszy do pokonania. Natomiast odcinek trasy rowerowej po stronie południowej jeziora biegnie w większości w lesie, ale trzeba przyznać, że kiedy dojeżdżamy do otwartych przestrzeni to przepiękne panoramy zapierają dech w piersi. Trasa ta jest trudniejsza, ponieważ są na niej dość spore różnice wzniesień. Na całej trasie znajduje się kilka miejsc obsługi rowerzystów (MOR).