Baner

Zamek w Czorsztynie

Zamek Czorsztyński - aktualnie ruiny gotyckiego zamku, położone są na wzgórzu w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Niegdyś zajmował szczyt stromego wzniesienia, położonego na lewym brzegu Dunajca, na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Według najnowszych teorii został założony w formie grodu w XIII wieku przez księżną Kingę władającą Sądecczyzną i nosił nazwę Wronin. Na początku XIV wieku nosił już nazwę Czorsztyn. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe. W dawnych czasach obok zamku wiódł szlak kupiecki z Polski na Węgry, co miało bardzo duże znaczenie dla gospodarki naszego kraju. Podróżowali tędy między innymi Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski i Władysław Jagiełło. 
W XV wieku powstał dolny zamek i brama. W wieku XVII została wzniesiona przez ówczesnego starostę czorsztyńskiego Jana Baranowskiego czworokątna baszta, która do dziś góruje nad ruinami zamku. Upadek zamku rozpoczął się od dewastacji przez wojska kozackie w latach 1734-1735, w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim.
W 1795 roku wybuchł potężny pożar spowodowany uderzeniem pioruna, po którym zamek już nigdy nie wrócił do poprzedniego stanu. Przejęty przez Austriaków zamek, w roku 1819 kupiła rodzina Drohojowskich i władała nim do 1945 roku.
Pierwsze prace zabezpieczające ruiny zostały przeprowadzone w latach 1951-1957 przez Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu według projektu prof. Alfreda Majewskiego. 
W 1970 roku powstał tutaj rezerwat przyrody pod administracją Pienińskiego Parku Narodowego, który od 1996 roku jest integralną częścią parku pod nazwą uroczysko Zamek Czorsztyn (10,28 ha). Zwiedzać można zamek średni i górny oraz Basztę Baranowskiego.
Dzięki obecnemu gospodarzowi, czyli Pienińskiemu Parkowi Narodowemu zamek doczekał się intensywnych prac restauratorskich.